Yhteystietoluettelo yksiköittäin

Hae yhteystiedoista:

Konsernipalvelut, Rusthollintie 2

Hallinto

Rinna Ikola-Norrbacka
Kunnanjohtaja
puh. 044 778 0210
rinna.ikola-norrbacka@asikkala.fi

Jaana Rissanen
Hallintojohtaja
puh. 044 778 0212
jaana.rissanen@asikkala.fi

Aapo Pispa
Talousjohtaja
puh. 044 778 0220
aapo.pispa@asikkala.fi

Anne Rantamäki
Hallintosihteeri
puh. 044 778 0216
anne.rantamaki@asikkala.fi

Pirkko Lohtari
Palvelusihteeri
puh. 044 778 0253
pirkko.lohtari@asikkala.fi

Isa Maunula
Kehittämispäällikkö
puh. 044 778 0211
isa.maunula@asikkala.fi

Niina Hietamäki
Kehittämisassistentti
puh. 044 778 0710
niina.hietamaki@asikkala.fi

Merja Palokangas-Viitanen
Kehittämisassistentti
puh. 044 778 0701
merja.palokangas@asikkala.fi

Susanna Rahikkala
Elinvoimakoordinaattori
puh. 0447780224
susanna.rahikkala@asikkala.fi

Neuvonta
puh. 044 778 0217

Tietohallinto

Henri Skog
ATK-tukihenkilö
puh. 044 778 0228
henri.skog@asikkala.fi

Tekniset palvelut

Hallinto

Harri Hirvonen
Tekninen johtaja
puh. 044 778 0290
harri.hirvonen@asikkala.fi

Ahvo Kunttu
Suunnitteluinsinööri
puh. 044 778 0294
ahvo.kunttu@asikkala.fi

Arja Stenhammar
Talouspäällikkö
puh. 044 778 0048
arja.stenhammar@asikkala.fi

Tiina Talvi
Palvelusihteeri, info
puh. 044 778 0276
tiina.talvi@asikkala.fi

Pekka Ahlqvist
Talonrakennusmestari
puh. 044 778 0292
pekka.ahlqvist@asikkala.fi

Jukka Hjelm
Maanrakennusmestari
puh. 044 778 0293
jukka.hjelm@asikkala.fi

Pirjo-Riitta Pyysing
Hortonomi
puh. 044 780 1338
pirjo-riitta.pyysing@asikkala.fi

Rakennustarkastus

Tapio Tonteri
Rakennustarkastaja
puh. 044 778 0273
tapio.tonteri@asikkala.fi

Merja Oja-Lilja
Palvelusihteeri
puh. 044 778 0275
merja.oja-lilja@asikkala.fi

Tukipalvelut (kiinteistönhoito, ruokahuolto, siivous)

Minna Pettinen
Tukipalvelupäällikkö
puh. 044 778 0215
minna.pettinen@asikkala.fi

Tuija Turunen
Siivoustyönjohtaja
puh. 044 778 0653
tuija.turunen@asikkala.fi

Tuomo Huhtanen
Kiinteistötyönjohtaja
puh. 044 778 0758
tuomo.huhtanen@asikkala.fi

Marika Pukarinen
Ruokapalveluesimies
puh. 044 7780 052
marika.pukarinen@asikkala.fi

Keittiö, Oltermanni
(03) 03 8886 589

Ympäristönsuojelu

Anniina Jäntti
Ympäristönsuojelusihteeri
puh. 044 778 0277
anniina.jantti@asikkala.fi

Kunnallistekniset palvelut

Juha Murtonen Päijät-Hämeen pelastuslaitos
Palomestari
puh. 044 077 3622

Juhamatti Listala Päijät-Hämeen Pelastuslaitos
Palomestari
puh. 044 077 3190

Ympäristöterveydenhuoltopalvelut

Jaana Häyhä Päijät-Hämeen Sosiaali- ja terveysyhtymä
Eläinlääkäri
puh. 044 729 7827
(03) 03 766 1179

Riikka Lasonen Päijät-Hämeen sosiaali- ja terveysyhtymä
Eläinlääkäri
puh. 044 729 7765
(03) 03 7661 179

Kaavoitus-palvelut, Asikkalantie 21

Hallinto

Samuli Kantola
Kaavoituspäällikkö
puh. 044 778 0270
samuli.kantola@asikkala.fi

Pekka Hynönen
Kaavoitusassistentti
puh. 044 778 0272
pekka.hynonen@asikkala.fi

Päijät-Hämeen maaseutuhallinto-palvelut

Asikkalan toimipiste, Rusthollintie 2

Pekka Niemelä
Maaseutupäällikkö
puh. 044 778 0278
pekka.niemela@asikkala.fi

Hollolan toimipiste, Virastotie 3, 15871 Hollola

Asko Määttä
Maaseutuasiamies
puh. 044 790 9377
asko.maatta@asikkala.fi

Virpi Saarinen
Maaseutuasiamies
puh. 040 041 2175
virpi.saarinen@asikkala.fi

Hartolan toimipiste, Kuninkaantie 16, 19600 Hartola

Kärkölän toimipiste, Virkatie 1, 16600 Kärkölä

Heimo Mattila
Maaseutuasiamies
heimo.mattila@karkola.fi

Sysmän toimipiste, Valittulantie 5, 19700 Sysmä

Mikko Kauko
Maaseutuasiamies
puh. 044 778 0255
mikko.kauko@asikkala.fi

Matkailu- ja kulttuuripalvelut

Matkailupalvelupiste

Matkailuneuvonta
puh. 044 778 0680 tai 044 778 0701
matkailuinfo@asikkala.fi

Kasvatus- ja opetuspalvelut, Rusthollintie 2

Kalkkisten koulu, Kenttätie 5 Kalkkinen

Mari Laurell
Rehtori
puh. 044 778 0008
mari.laurell@asikkala.fi

Keittiö/siivous Kalkkisten koulu
puh. 044 778 0038

Harri Taavila
Kiinteistönhoitaja/Kalkkisten Pihapuu
puh. 040 717 7354

Päiväkoti ja esiopetus Kalkkinen
puh. 044 778 0386 ja 044 778 0387

Länsi-Asikkalan koulu, Hilliläntie 207 Kurhila

Anitta-Inkeri Tervo
Rehtori
puh. 044 778 0034
(03) 03 766 5206
anitta-inkeri.tervo@asikkala.fi

Jani Saarikko
Kiinteistönhoitaja
puh. 044 778 0006

Keittiö/siivous Länsi-Asikkalan koulu
puh. 044 778 0035

Vesivehmaan koulu, Vesivehmaantie 285 Vesivehmaa

Juha Vuorio
Rehtori
puh. 044 778 0049
(03) 03 733 2040
juha.vuorio@asikkala.fi

Kiinteistönhoitaja
Kiinteistönhoitaja
puh. 044 778 0744

Katriina Bister
Kokki
puh. 044 778 0007

Iltapäivätoiminta
Iltapäivätoiminta Vesivehmaan koulu
puh. 044 778 0398

Hallinto

Juha Leppialho
Sivistysjohtaja
puh. 044 778 0259
juha.leppialho@asikkala.fi

Aija Viikilä
Talouspäällikkö
puh. 044 778 0231
aija.viikila@asikkala.fi

Elina Saastamoinen
Koulukuraattori
puh. 044 778 0418
elina.saastamoinen@asikkala.fi

Anianpellon koulu, Koulumestarintie 1

Katri Lehtinen
Apulaisrehtori
puh. 044 778 0056
katri.lehtinen@asikkala.fi

Opettajainhuone Anianpelto
(03) 03 888 6442

Iltapäivätoiminta Anianpelto
puh. 044 778 0397

Mari Järvinen
Ruokapalveluesimies
puh. 044 778 0051
mari.jarvinen@asikkala.fi

Kaleva Kankainen
Kiinteistönhoitaja
puh. 044 778 0706

Aurinkovuoren koulu, Asikkalantie 12

Fax Aurinkovuoren koulu
(03) 03 8886 431

Petri Haapanen
Rehtori
puh. 044 778 0430
petri.haapanen@asikkala.fi

Ismo Kotilainen
Apulaisrehtori
puh. 044 778 0239
ismo.kotilainen@asikkala.fi

Riitta Lauttamus
Koulusihteeri
puh. 044 778 0431
riitta.pehkonen@asikkala.fi

Koulunkäynninohjaajat Aurinkovuoren koulu
puh. 044 778 0432

Sanna Lehtonen
Erityisopettaja Pu-Lu-Ki
puh. 044 778 0436
sanna.lehtonen@asikkala.fi

Tero Virtanen
Luokanopettaja
puh. 044 778 0450
tero.virtanen@asikkala.fi

Puutyösali Aurinkovuoren koulu
puh. 03 8886 438

Olli Murto
Erityistuen koordinaattori
puh. 044 778 0441
olli.murto@asikkala.fi

Pirkko Leskelä
Erityisluokan opettaja
puh. 044 778 0425
pirkko.leskela@asikkala.fi

Kati Molkkari
Koulupsykologi
puh. 044 778 0423
kati.molkkari@asikkala.fi

Tuomo Huhtanen
Kiinteistönhoitaja
puh. 044 778 0758
tuomo.huhtanen@asikkala.fi

Vääksyn Yhteiskoulu, Koulukuja 2

Fax Yhteiskoulu
(03) 03 766 2930

Jarkko Koponen
Rehtori
puh. 044 778 0411
jarkko.koponen@asikkala.fi

Sari Puputti
Apulaisrehtori
puh. 044 778 0410
sari.puputti@asikkala.fi

Reia Leikola-Walden
Koulusihteeri
puh. 044 778 0412
(03) 03 888 6412
reija.leikola-walden@asikkala.fi

Opettajainhuone Yhteiskoulu
puh. 044 778 0417

Pirjo Ala-Hemmilä
Opinto-ohjaaja, lukio, 9 lk
puh. 044 778 0414
pirjo.ala-hemmila@asikkala.fi

Merja Karjalainen
Opinto-ohjaaja, lukio, 7-8 lk
puh. 044 778 0416
merja.karjalainen@asikkala.fi

Miia Alhonen
Erityisopettaja
puh. 044 778 0420
miia.alhonen@asikkala.fi

Marjo Salo
Ruokapalveluesimies
puh. 044 778 0055
marjo.salo@asikkala.fi

Esko Salminen
Kiinteistönhoitaja
puh. 044 778 00745

Kiinteistönhoitajan ja siivoojien huone Yhteiskoulu
puh. 044 778 0062

Terveydenhoitaja Yhteiskoulu
puh. 044 778 0530

Kirjastopalvelut, Asikkalantie 21

Neuvonta Kirjasto
puh. 044 778 0741

Tanja Kairimo
Kirjastonjohtaja
puh. 044 778 0661
tanja.kairimo@asikkala.fi

Hyvinvointipalvelut, Asikkalantie 14

Saila Juntunen
Hyvinvointikoordinaattori
puh. 044 7780 022
saila.juntunen@asikkala.fi

Liikuntapalvelut

Elise Kettunen
Liikunnanohjaaja
puh. 044 778 0773
elise.kettunen@asikkala.fi

Aku Laaksonen
Liikunnanohjaaja
puh. 044 778 0015
aku.laaksonen@asikkala.fi

Maria Pennanen
Liikunnanohjaaja
puh. 044 778 0021
maria.pennanen@asikkala.fi

Kimmo Kainulainen
Kiinteistönhoitaja
puh. 044 7780 0740

Riku Hirvonen
Kiinteistönhoitaja
puh. 044 778 0244

Hallinto

Matti Kettunen
Hyvinvointijohtaja
puh. 044 778 0247
matti.kettunen@asikkala.fi

Iltapäivätoiminta

Koululaisten iltapäivätoiminta Anianpelto
puh. 044 778 0397

Koululaisten iltapäivätoiminta Vesivehmaa
puh. 044 778 0398

Nuorisotoimi, Asikkalantie 12


Nuorisotalon vastaava ohjaaja
puh. 044 778 0238

Millamaari Hämäläinen
Erityisnuorisotyöntekijä
puh. 044 778 0250
millamaari.hamalainen@asikkala.fi

Tanja Kandén
Etsivänuorisotyö
puh. 044 778 0287
tanja.kanden@asikkala.fi

Varhaiskasvatuspalvelut, Rusthollintie 2

Päiväkoti Hulivili, Koulumestarintie 1

Jaana Ritvanen
Varhaiskasvatuksen esimies
puh. 044 778 0323
Jaana.ritvanen@asikkala.fi

Nassikat Päiväkoti Hulivili
puh. 044 778 0370

Viikarit Päiväkoti Hulivili
puh. 044 778 0374

Hellikit Päiväkoti Hulivili
puh. 044 778 0369

Vesselit Päiväkoti Hulivili
puh. 044 778 0373

Vekarat Päiväkoti Hulivili
puh. 044 778 0372

Taaperot Päiväkoti Hulivili
puh. 044 778 371

Varahoitaja Päiväkoti Hulivili
puh. 044 778 0375

Keittiö Päiväkoti Hulivili
puh. 044 778 0036

Kiinteistönhoitaja Päiväkoti Hulivili
puh. 044 778 0706

Päiväkoti Peuhis, Kanavatie 42

Sari Kantola
Varhaiskasvatuksen esimies
puh. 044 778 0324
sari.kantola@asikkala.fi

Valkovuokot Päiväkoti Peuhis
puh. 044 778 0379

Alppivuokot Päiväkoti Peuhis
puh. 044 778 0377

Keltavuokot Päiväkoti Peuhis
puh. 044 778 0378

Päiväkoti Vehmis, Vesivehmaantie 283

Sari Koskinen
Varhaiskasvatuksen esimies
puh. 044 778 0326
sari.koskinen@asikkala.fi

Peipposet Päiväkoti Vehmis
puh. 044 778 0382

Pääskyset Päiväkoti Vehmis
puh. 044 778 0383

Tintit Päiväkoti Vehmis
puh. 044 778 0381

Västäräkit Päiväkoti Vehmis
puh. 044 778 0384

Kiinteistönhoitaja Päiväkoti Vehmis
puh. 044 778 0744

Hallinto

Hillevi Anttila
Varhaiskasvastuspäällikkö
puh. 044 778 0321
hillevi.anttila@asikkala.fi

Kirsi Leppä
Palvelusihteeri
puh. 044778 0058
kirsi.leppa@asikkala.fi

Merja Keränen
Varhaiskasvatuksen erityisopettaja
puh. 044 778 0059 tavoitettavissa ti, ke, to klo 12.30-14.00
merja.keranen@asikkala.fi

Esiopetus

Asikkalan vesi ja satama Oy

Hannele Hakala-Mero
Palvelusihteeri
puh. 044 778 0279
hannele.hakala-mero@asikkala.fi

Auvo Pihamaa
Puhdistamonhoitaja
puh. 044 778 0286
auvo.pihamaa@asikkala.fi

Saku Hakkarainen
Jätevesilaitoksen harjoittelija
puh. 044 778 0284
saku.hakkarainen@asikkala.fi

Vesihuolto

Teppo Alanko
Vesilaitoksen hoitaja
puh. 044 778 0283
teppo.alanko@asikkala.fi

Hallinto

Jätevedenpuhdistamo