Yhteystiedot

Vääksyn Yhteiskoulu

Koulukuja 2

17200 VÄÄKSY

Sähköpostiosoite: vaaksyn.yhteiskoulu@asikkala.fi

Opettajien sähköpostiosoitteet ovat muotoa
etunimi.sukunimi@asikkala.fi (ilman å,ä ja ö -kirjaimia).

 

Rehtori
Jarkko Koponen
jarkko.koponen@asikkala.fi
044 7780 411

Apulaisrehtori
Sari Puputti
sari.puputti@asikkala.fi  
044 7780 410

Koulusihteeri

Reia Leikola-Walden (koulukuljetukset, koulun tilojen iltakäyttö)

reia.leikola-walden@asikkala.fi
044 7780 412

(03) 8886 412
ja
(03) 7662 930 (fax)

Opinto-ohjaajat:
Lukio ja 9. luokka (9abc)

Suvi Niemeläinen
suvi.niemelainen@asikkala.fi 
044 7780 414

7. ja 8. luokat sekä 9de
Merja Karjalainen
merja.karjalainen@asikkala.fi 
044 7780 416

Opettajainhuone
Opettajien, luokanvalvojien ja ryhmänohjaajien puhelinumerot

Henkilokunta, LV 2020-21

Erityisen tuen koordinaattori

Olli Murto / olli.murto@asikkala.fi / 044 7780 441


Yläkoulun ja lukion koulukuraattori
Elina Saastamoinen
elina.saastamoinen@asikkala.fi
044 7780 418

 

Terveydenhoitajat

Lea Puolitaival (yläkoulu) ja Mari Meriläinen (lukio)

Ajanvaraukseton vastaanottotunti joka päivä ma-pe klo 9.30 -10.15. Muulloin ajanvaruksella.

Lukio: Mari 044-780 2202, Wilma, mari.merilainen@phhyky.fi

Yläkoulu: Lea 044-7780 530, Wilma, lea.puolitaival@phhyky.fi

Terveydenhoitajan ajanvaraukseton vastaanotto koululla on joka päivä klo 9.30 – 10.15. Ti, ke ja to minä hoidan vastaanottoa, ma ja pe lukion terkka Mari Meriläinen. Muina aikoina vastaanotto  ajanvarauksella.

Korona tilanteesta johtuen terveydenhoitajan vastaanotolle ei saa hakeutua, jos on flunssa- tai hengitystieoireita: yskää, nuhaa, kurkkukipua, kuumetta tai hengenahdistusta.
Jos opettaja toteaa, että lapsella on em. oireita, voi opettaja olla suoraan yhteydessä huoltajiin ja lapsi tulee hakea kotiin.

Kaikki lapset, joilla on ylähengitystieinfektion oireita tutkitaan koronan suhteen, myös lieväoireiset ja kotihoitokuntoiset. Tällöin vanhemmat ottavat yhteyttä 116117 päivystysnumeroon. Sieltä annetaan aika näytteenottopisteeseen. Vastausten valmistumiseen menee tällä hetkellä useampi päivä. Odotusaikana ollaan kotona odottamassa vastauksia. Kouluun ei tuona aikana saa mennä.

Terveydenhoitaja Lea Puolitaival

 

Koulupsykologi

Aino Saarnio

Tervehdys henkilökunnalle!

Olen yläkoululaisten ja lukiolaisten opiskeluhuollon psykologi.

Olen paikalla koululla torstaisin ja perjantaisin. Huoneeni on opiskeluhuollon tiloissa, terveydenhoitajan ja kuraattorin huoneen vieressä.

Puhelinnumeroni on 044 241 3708, minut tavoittaa myös Wilman kautta (tavoitettavissa to,pe). Oppilaat voivat varata aikaa wilman kautta tai tekstiviestitse, saa myös soittaa. Perjantaisin klo 9.30-10.15 voin ottaa opiskelijoita vastaan ilman ajanvarausta. Lisäksi varaan akuuteille asioille hetkiä, jos päivän aikana jotakin tulee.

Yhteistyöterveisin, Aino Saarnio

Kiinteistönhoitaja
Jani Saarikko
044-7780 006

Ruokala/keittiö
Suvi Lehmussaari

suvi.lehmussaari@asikkala.fi
044 7780 055

Siistijät
044 7780 062